En Güzel Rota: İstanbul

Hayatın hızlı yaşantısından sıkılıp kendine ve sevdiklerine zaman ayırmak isteyenler için en eğlenceli seçimlerden birisi de İstanbul içerisinde rahatça gerçekleştirebilecekleri günübirlik rotalar ile güzel bir gün geçirmek olacaktır.

Günübirlik geziler seçeneğinin en güzel yanı ise insanın kendine kattığı güzel anılar olacaktır. Bunun için İstanbul şehri içerisinde rahatça uygulanabilecek günübirlik turlar için alternatiflerimiz aşağıda yer almaktadır.

İstanbul Boğazı

İstanbul’ da gezilecek yerler listesinin ilk sırasında dünyada herkesin görmesi gereken yerler arasında da bulunan İstanbul Boğazı gelmektedir. Asya ve Avrupa kıtalarını ayıran İstanbul Boğazı en güzel manzarayı görmek isteyenlerin beğenisine sunmaktadır. İstanbul boğazını görmek değil de gezmek isteyenler için ise Eminönü, Üsküdar, Ortaköy gibi şehrin buluşma noktaları olan yerlerden boğaz turları düzenlenmektedir. Boğaz turlarının süresi en az bir saat ya da iki saat olmak üzere değişkenlik göstermektedir.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı 1460 – 1478 seneleri arasında Sarayburnu mevkisinde yedi yüz bin metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. Topkapı Sarayı inşasının tamamlamasından sonra Osman İmparatorluğu döneminde yönetim süreçlerinin yönetilmesi için merkez olarak kullanılmıştır.

Cumhuriyetin kurulduğu dönemde ise Topkapı Sarayı müze haline getirilmiştir. Topkapı Sarayı için Cumhuriyet dönemine ait ilk müze denilmektedir.

Topkapı Sarayı içerisinde yer alan Kutsal Emanetler, Harem, Divan-ı Hümayun ve Bağdat köşkü özellikle gezilmesi gereken yerler arasında ön plana çıkmaktadır.

 Ayasofya Müzesi

Ayosofya Müzesi Müslümanlar için önem taşıdığı kadar Hristiyanlar için de büyük önem taşımaktadır.

Ayosofya Müzesi’ nin bugünkü haline 532 – 537 seneleri arasında I. Jüstinyen zamanında üçüncü tasarımından sonra almıştır.

Yapının inşasının tam olarak bitirilmesinden sonra 1000 sene süresince dünya üzerinde yer alan en büyük katedral unvanını da üzerinde bulundurmuştur. Ayosofya’ nın müze haline getirilmesi ise Cumhuriyet’ in kuruluşundan sonra Atatürk’ ün talebi doğrultusunda olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir