Rize’de Tatil

Trabzon ve Artvin arasında konumlanmış olan Doğu Karadeniz’in incisi Rize, yayla turizmini sevenler için ideal bir turistik merkez konumundadır. Harika doğası ve tertemiz havası ile her yıl daha fazla turisti kendine çeken Rize, farklı zevkler arayan tatilciler için mutlaka gezilip görülmesi gereken bir tatil bölgesidir.

 Rize’de Gezilecek Yerler

            Küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen gezilip görülecek birçok yere, tadına bakılacak birçok lezzete sahiptir. Rize’nin en ünlü noktalarından biri olan Ayder Yaylası tam bir oksijen deposudur. Bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan yayla son dönemde kış sporlarını sevenler için de çekici bir bölge olmaya başlamıştır. Ayrıca ünlü Anzer balının yapıldığı Anzer Yaylası, her yıl festivaller düzenlenen Ovit Yaylası, bulutlarla iç içeymiş gibi görünen Gito yaylası ve daha başka birkaç yayla Karadeniz turizminin en çok ziyaret edilen bölgeleri arasında yer almaktadır.

            Yaylaların haricinde raftingcilerin gözdesi olan Fırtına deresi ve üzerinde yer alan tarihi köprüler de görülmesi gereken güzellikler arasında. Dağların arasında inci gibi uzanan Akyamaç, Ağaran, Palovit, Gelintülü, Ağlayansu ve Bulut şelaleleri de ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanında tarihiyle de ziyaretçilerini ağırlayan Rize’nin en ünlü tarihi yapısı Rize kalesidir. M.S. 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kalede bir çay keyfi yapmadan gitmek daha sonra pişman olmanıza neden olabilir. Ayrıca orta çağda yapılmış olan ve o dönemdeki kervanların güvenliğini sağlayan Varoş Kale, Zil Kalesi, Ciha Kale ve Kız Kalesi de tarih severlerin görmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

 Rize’de Tadılacak Lezzetler

            Gezilecek yerlerinin yanında zengin mutfağıyla da damak zevkine hitap eden Rize’de hamsiyle yapılan birçok yemek, mıhlama, sac kavurma, karalahana sarması, mısır ekmeği, Laz böreği gibi lezzetler ziyaretçilerinin damaklarında uzun yıllar kalabilecek lezzetlerdir.

 Rize Otelleri

            Genellikle sadece oda veya oda kahvaltı şeklinde hizmet veren Rize otelleri arasında yarım pansiyon olarak hizmet veren oteller de mevcuttur. Rize otel fiyatları her bütçeye uygun seçenekler sunacak şekilde dağılım göstermektedir. Yaylaları gezmek isteyenler için buralara yakın oteller, rafting meraklıları için Fırtına Deresi’ne yakın olan oteller tercih edilmektedir. Bunların dışında merkeze yakın olmak isteyenler için Rize şehir otelleri de misafirlerine konforlu ortamlar sunmaktadır.

            Rize’deki otellerle ilgili bilgilere sitemiz üzerinden ulaşabilir. Yüzlerce sistemden taranan otel fiyatları arasından seçiminizi yapabilir, dönemsel olarak sunulan fırsatları da takip ederek yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir