Şanlıurfa ‘da Nerede Kalınır ?

            Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan iller arasındadır. Suriye ile uzun bir kara sınırı da bulunan Şanlı Urfa kültürler bakımından oldukça zengin bir bölge olmaktadır. Diyarbakır, Gaziantep, Adıyaman ve Mardin’ e komşu şehir olması sebebiyle birçok kültüre sahip insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye deki en büyük 7. İli sayılmaktadır. Aslında adı Urfa iken 1984 ‘te şanlı unvanı alan bir il olmuştur. Güneydoğu Anadolu gezisine giden herkesin uğrayıp görmesi gereken nadide şehirlerden biridir. Hem kültürel geziler hem de gastronomi yani yiyecek olarak ta gastronomi gezileri düzenlenen şehirlerin başında gelmektedir. Zengin mutfağı farklı kültürlerden aldığı yemeklerle farklı damak tatlarına ev sahipliği yapıyor.

            Şanlı Urfa’ da nerelerde kalınır?

 Şanlı Urfa şehir merkezinde birçok büyük, küçük oteller yanı sıra butik otellerde bulunmaktadır. Bu sayede her kesimden insana kalma imkanı sağlıyor. şanlıurfa otelleri misafirperverlik olarak nam salmış oteller arasındadır. İnsanların sıcakkanlı karşılamaları ve ağırlamaları çok önemlidir. Misafir yani turisti Şanlı Urfa da ağırlamak büyük önem taşımaktadır. Bölgede bulunan otellerde genelde fiyat farklılıkları otellerin özelliklerine göre değişim göstermekle beraber şanlıurfa otel fiyatları gidilen tarih açısından da oldukça farklılık gösteririz sebebi ise yazın çok sıcak olmasından ve nemin çok yüksek olmasından kaynaklı genellikle ilkbahar ya da son bahar aylarında gidilmesi önerilmektedir. Bu sebepten ötürü şanlıurfa ucuz oteller açısından ancak erken rezervasyon ya da butik otel tercihiyle olabilmektedir.

            Şanlı Urfa şehrinde nereler gezilir?

 Balıklı göl, ulu cami, fırfırlı cami, Halfeti şehri (saklı cennet ya da kayıp şehir olarak geçmektedir. ) ayrıca Şanlı Urfa kültürünün mutlaka mutfak lezzetlerinden de ayrıca denenmelidir.

            Şanlı Urfa şehrine nasıl gidilir?

 Kara yolu ulaşımı ile otobüsler ya da şahsi araçlarla sağlanabilir ayrıca tren ve uçakta tercih edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir