Türkiye’nin Hırçın Bölgesi: Karadeniz

Karadeniz otelleri, son yıllarda pek çok turistin ilgisini çeken, ülkemizin önemli bölgelerinden biridir. Genellikle kültür turizminin ağırlıkta olduğu Karadeniz bölgesinde sürekli yağışlı hava görünür. Havanın genellikle yağışlı olması, bölgenin sulak kalmasına, bu durum da ormanların çoğalmasını sağlar. Karadeniz bölgesinde bulunan ormanlar yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çeker, turistler özellikle yaz aylarında serinlemek için yaylaları tercih ederler.

 Karadeniz’de Yayla Turizmi

            Karadeniz’in ünlü yaylaları; temiz havası, yayla şenlikleri ve eşsiz doğası sayesinde pek çok kişinin uğrak mekanıdır. Son yıllarda popülerliğini oldukça artıran bölge, Karadeniz otelleri sayısının artmasını sağlar. Bilindik otellerden farklı görünüme sahip olan oteller, genellikle ormanın içinde veya yayla yamacında konumlanır. Turistlere doğal yaşamın güzelliklerini sergileyen otellerin bazılarıysa denize nazır bir konumdadır.

 Karadeniz’de Tatil Yapmanın Bütçesi

            Karadeniz bölgesinin hem ormanları hem de denizinin son yıllarda popüler olması, bölgede bulunan otel sayısının artmasını sağlar. İşletmeler arasında oluşan rekabet, otel fiyatlarının azalmasını sağlar. Bu durum da Karadeniz otel fiyatları aralığının diğer bölgelerden daha az olmasını sağlar. Aynı zamanda Karadeniz’de tatil yapmak isteyen turistler, yöresel yemekleri tatmak istediklerinden genellikle kahvaltı dahil seçeneğini tercih ederler. Bu durum, otele harcanan bütçenin azalmasını sağlar.

 Karadeniz’de Düşük Bütçe ile Tatil Yapmak

            Karadeniz’de bulunan otellerin fiyat aralığı oldukça değişkendir. Yayla turizminin gelişmiş olduğu bölgelerde fiyat artsa da henüz keşfedilmemiş bölgelerde otel fiyatları oldukça düşüktür. Ucuz Karadeniz otelleri tercih etmek isteyenler genellikle kahvaltı dahil seçeneğini tercih ederler. Karadeniz, aynı zamanda birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için kilise ve manastır bakımından da zengindir. Bu nedenle Karadeniz’i ziyaret eden turistler, gün boyunca otel dışında olduklarından yalnızca konaklama için tercih ettikleri otelleri seçerken uygun fiyata önem gösterirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir